Web Tasarım Final Uygulama Yönergesi (04.01.2017 15:49:27)

 

1.      Final ödevi olarak asp.net, php veya jsp gibi sunucu tabanlı bir programlama dili ile yazılmış, veri tabanı kullanan, dinamik bir web sitesi hazırlanacaktır.

2.      Veri saklamak için istediğiniz VTYS’yi, hatta not defterini dahi kullanabilirsiniz. (Eğer aşağıdaki kriterleri not defteri kullanarak yapabiliyorsanız helal olsun)

3.      Hazır kod/şablon/tasarım kullanılabilir; fakat kullanılan kodlar açıklanabilmelidir. Aksi halde bu kriter yerine getirilmemiş sayılacaktır.

4.      AJAX nesnelerinden en az 2’si kullanılacaktır. (5 p.)

5.      En az bir sayfada XML uzantılı bir sayfadan (html olmadan) veri okunup gösterilecektir. (ASP’deki xmlDataSource ile değil. Eğer benim verdiğim örneğin aynısını veya çok benzerini getirirseniz kabul etmem) (5 p.)

6.      Yönetim (veya benzer isimde) sadece yetkilendirilenlerin erişebileceği bir klasör oluşturulacak ve buraya sadece doğru kullanıcı adı ve şifreyi girenler erişebilecektir (10 p.)

7.      Sitenin en az 4 sayfasının içeriği veri tabanından Eval kullanılarak getirilecektir. (10 p.)

8.      Sitede ayrıca haber/içerik/ürün/yemek tarifi gibi yorum yapılabilecek sayfa(lar) olacaktır. Yönetim paneli üzerinden bu sayfa(lar)’ya içerik eklenip silinebilecektir. (10 p.)

9.      Bu sayfaların (7. ve 8. maddede istenen) içeriği yönetim panelinden editorextender, editör, ckeditor veya fckeditor gibi bir nesne kullanarak güncellenebilecektir. (5 p.)

10.   Sitenin ana menüsündeki sayfaların linki de veri tabanından Eval ile getirilecektir. Fakat ziyaretçi defteri, xml sayfası gibi bazı özel sayfalarının linki elle sabit atanabilir, sadece dinamik olan (en az) 4 sayfanın ismi otomatik getirilecektir) (5 p.)

11.   Tüm kullanıcılar tüm sayfaları görebilecekken (yönetim paneli klasörü hariç) sadece kullanıcı adı ve şifre ile giriş yapmış olanlar bu sayfalara yorum yapabilecektir. (Yani siteye her giriş yapan yorum yazamayacak, her kullanıcı adı ve şifresi olan da yönetim paneline erişemeyecektir) (10 p.)

12.   Bu yorumlar yönetici izin verince kullanıcı sayfalarında görünecektir. (5 p.)

13.   Yorum yapan kullanıcının IP adresi de kayıt altına alınacaktır. (5 p.)

14.   Sitede –TC Kimlik No Doğrulama hariç- bir web servis örneği olacaktır. Ücretsiz ve şifresiz birçok Web Servis’i internetten bulabilirsiniz. (10 p.)

15.   Görünüm kötü ise puan da kötü olur. (10 p.)

16.   Siteniz hem yayınlanmış (10 p.)  hem de okuldaki bilgisayarda çalıştırılmış olarak gösterilecektir. Kodlar ise bilgisayarınızdan kontrol edilecektir. Eğer siteniz yayınlanmamış ise projeniz benim veya okuldaki bilgisayarlardan birine kurulup çalıştırılacaktır.

17.   Aynı siteyi getirenler aynı puanı bölüşecektir.

18.   Son teslim tarihi: 11 Ocak 2016 Çarşamba. Not: Şehir dışındakilerin gelmesi mecburidir.